Biopsja cienkoigłowa piersi


Biopsja (stgr. /bios/ - w znaczeniu: życie biologiczne, odnoszący się do życia i żywych organizmów + stgr. /opsis/ - obserwowanie, patrzenie) - rodzaj specjalnego zabiegu diagnostycznego, będącego inwazyjną metodą pobrania materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek

Biopsja cienkoigłowa piersi

Gdy podczas USG zostanie wykryty guzek, wówczas należy pobrać jego wycinek do badania. Biopsja pozwala ustalić, jakiego rodzaju jest to zmiana i czy trzeba ją wyciąć. Biopsję można wykonać w specjalistycznej przychodni, ale konieczne jest skierowanie.

Do tego badania nie trzeba się przygotowywać w specjalny sposób, można przyjść w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, bo nie ma to wpływu na jego wynik. Warto przynieść ze sobą opis poprzedniego badania USG lub mammografii piersi. Dzięki temu lekarz wykonujący biopsję łatwiej znajdzie podejrzany guzek, z którego trzeba pobrać próbkę.

Zabieg może być nieco bolesny, ale zwykle nie wymaga znieczulenia. Jednakże osoby wrażliwe na ból mogą poprosić lekarza o podanie znieczulenia. Należy też poinformować o ewentualnych zaburzeniach krzepnięcia krwi, bowiem po nakłuciu w piersi może utworzyć się krwiak. Badanie trwa zaledwie kilka minut.

Najpierw lekarz przykłada do piersi głowicę aparatu ultrasonograficznego, gdy na monitorze widoczny będzie podejrzany guzek, lekarz zdezynfekuje badaną okolicę. Następnie wkłuwa cienką igłę o średnicy pół milimetra i pobiera niewielki fragment tkanki do strzykawki.

Wtedy najlepiej siedzieć lub leżeć bez ruchu, by igła nie przesunęła się wewnątrz piersi. Może to bowiem sprawić, że biopsja będzie bolesna. Uzyskaną próbkę bada się potem pod mikroskopem w laboratorium cytologicznym.

Za pomocą tej metody można określić, czy budzący podejrzenia guzek jest łagodny, czy złośliwy oraz czy konieczne jest jego wycięcie.