Biopsja szyjki macicy

 

Jeżeli badanie cytologiczne szyjki macicy wykazuje nieprawidłowości, należy pobrać wycinek z tarczy części pochwowej szyjki w celu uzyskania próbki tkanki z jednego lub więcej miejsc.doszło podczas wykonywania biopsji lub wkrótce po niej.
<
Zabieg ten wykonuje się również u kobiet, które były już leczone z powodu wczesnej postaci raka lub zmian przedrakowych w komórkach szyjki macicy. Biopsję szyjki zwykle przeprowadza się ambulatoryjnie, bez znieczulenia. Pacjentki czasem odczuwają pobolewania w dole brzucha w trakcie pobierania tkanek lub nieznacznie plamią z pochwy po tym zabiegu. Jeżeli zmienione jest ujście kanału szyjki, konieczne może się okazać równoczesne wykonanie jeszcze jednej biopsji – wyłyżeczkowanie kanału szyjki. Ten rodzaj zabiegu również można przeprowadzić ambulatoryjnie. Wykonuje się go kiuretą, metalowym narzędziem z zakończeniem w kształcie łyżeczki, którym zeskrobuje się tkankę błony śluzowej szyjki macicy. Większość kobiet odczuwa kurczowe bóle w dole brzucha podczas łyżeczkowania. Istnieje również małe ryzyko infekcji po zabiegu.doszło podczas wykonywania biopsji lub wkrótce po niej.

Kolposkopia wymaga specjalnego, dwuokularowego instrumentu zwanego kolposkopem. Służy do badania zmienionych miejsc na szyjce i w pochwie oraz umożliwia pobranie wycinków.doszło podczas wykonywania biopsji lub wkrótce po niej.

Czasem wynik uzyskany podczas badania wycinków nie zgadza się z wynikiem badania cytologicznego. Niekiedy też zmienionego miejsca nie da się dobrze ocenić za pomocą kolposkopu. Wykonuje się wtedy konizację.